Sapkınların Mekanı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

vBulletin Güvenliği

vBulletin Güvenliği Empty vBulletin Güvenliği

Mesaj tarafından énsosyaL Cuma Ağus. 14, 2009 11:11 am

Burada forumunuzu en yüksek güvenlik seviyesinde tutmanız için gereken TEMEL şeyleri sıralıyorum. Eminim profesyonel VBulletin kullanıcıları aşağıda sıralayacaklarımı biliyorlardır ama VB'ye yeni başlayanların pek bildiklerini söyleyemeyeceğim. Tabii ki hacklenemez diye bir şey söz konusu değil ama aşağıdaki şeyleri uygularsanız forumunuz %80 daha güvenli olacaktır.
1-) Forumunuzu daima en yüksek sürümlere upgrade edin.
2-) Hiç bir hack ve plugin yüklemeyin (Özellikle PHP dosyalarından değişiklik yapılanları). Tertemiz bir VBulletini hacklemek neredeyse imkansızdır. Oluşan açıklar genelde yaptığınız eklentilerden ve hostunuzdan kaynaklanır.
3-) Admin ve mod kontrol panellerinin şifrelerini koruyun. Ayrıntılı (İngilizce) açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.
4-) Tools.php dosyasının (vB3) websitenizde bulunmadığından emin olun. Bu dosya kesinlikle upload edilmemelidir. İşi bittikten sonra silinmelidir.
5-) phpMyAdmin kullanıyorsanız, giriş kısmının şifrelendiğinden emin olun. Aksi taktirde herkes ulaşabilir.
6-) Herhangi bir saldırıdan sonra tüm cpanel, FTP ve admin şifrelerinizi değiştirin.
7-) Admin ve mod şifrelerinin en az 9-10 karakter olmasına, bu karakterlerin sayı ve harflerden oluşmasına dikkat edin. Şifreleriniz MD5 şeklinde şifrelendiği için hem harf hemde rakamla oluşan 10 karakterli bir şifrenin çözülmesi imkasız bile olabilir.
8-) FORUMUNUZDA ASLA HTML KULLANIMINA İZİN VERMEYİN.
9-) Forumunuzu kurduktan sonra install klasörünüdeki install.php ve upgrade1.php adlı dosyaları silin.
10-) Sitenizi sağlam hostlara kurun. Forumunuz ne kadar güvenli olursa olsun hostunuz saldırı yediği zaman sizde etkileneceksiniz.
11-) Sık sık DATABASE yedeği alın. Bazı Hosting firmaları her gün yedek alım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ben günde 3-4 kez yedek alıyorum. Böylece saldırı yiyip, tablolara ve foruma herhangi bir zarar gelirse 4-5 saatlik zararla atlatıyorum.
Ben bu işlemlerin hepsini uyguluyorum. Siteme ne saldırı geldiyse hostun zayıflığı yüzünden geldi. O yüzden sağlam hostlar seçin. Her zaman en güvenli hostlar FREE hostlardır.

Sık Sık Database Yedegı Almayı Unutmayın
énsosyaL
énsosyaL

Sapkin Puan : 2127