Yargıtay'dan bankaları şok edecek karar

Aşağa gitmek

Yargıtay'dan bankaları şok edecek karar

Mesaj tarafından énsosyaL Bir C.tesi Eyl. 12, 2009 2:17 am

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi özel düzeneklerle yapılan ATM dolandırıcılıklarında bankayı ''yeterli güvenlik önlemleri almadığı'' gerekçesiyle ''asli kusurlu'' buldu.


09 Mayıs 2009 12:20
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi özel düzeneklerle yapılan ATM dolandırıcılıklarında bankayı ''yeterli güvenlik önlemleri almadığı'' gerekçesiyle ''asli kusurlu'' bulurken kötü niyetli kişilerin önerisiyle cihazın yanındaki telefonu kullanarak kart bilgilerinin dolandırıcıların eline geçmesine neden olan kart sahibini de ''müterafik kusurlu (Ortak kusurlu. Zarara uğrayanın zararın doğumuna veya zararın artmasına yardım etmesi)'' kabul etti.
Kredi kartı sahibi bir vatandaş ATM cihazından para çekmek istedi. Dolandırıcıların özel bir düzenek kurduğu cihazda kartı sıkışan vatandaş arka sıradaki bir kişinin önerisiyle cihazın yanındaki telefonla bankaya haber vermek istedi. Kart sahibi telefona da yerleştirilen düzenek sayesinde kart bilgilerini ve şifresini farkında olmadan dolandırıcılara verdi.
Kart bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar bu vatandaşın kartından bin 600 TL nakit para çekerken 261 TL 96 kuruşluk da alışveriş yaptı.
Kart sahibi dolandırıcıların yaptığı harcamalara ilişkin ''icraya verileceği tehdidiyle'' faiziyle birlikte bankaya 2 bin 45 TL 89 kuruş ödeme yaptı.
Olayın ATM'nin ait olduğu bankanın yeterli güvenlik önlemi almamasından kaynaklandığını ve bu nedenle bankanın kusurlu olduğunu iddia eden vatandaş ödediği paranın tahsili istemiyle banka aleyhinde dava açtı.
Davayı görüşen yerel mahkeme ''bankanın ATM cihazında yeterli güvenlik tedbirini almadığı ve davacı zararından sorumlu olduğu'' gerekçesiyle davayı kabul ederek bankanın vatandaşa geri ödeme yapmasına karar verdi.
Davalı bankanın kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 13. Hukuk Dairesine geldi.
Bankayı ''asli kusurlu'' kredi kartı sahibi vatandaşı da ''müterafik kusurlu'' bulan Daire yerel mahkemenin kararını bozdu.
Daire ''ATM cihazlarındaki kart yuvalarını kötü niyetli kişilerin kolayca müdahalelerine imkan tanıyacak şekilde bırakan ve ATM cihazlarına bu kişilerin telefon düzeneği yerleştirmelerini engelleyecek yeterli denetim tedbirlerini almayan'' davalı bankayı dava konusu olayda ''asli kusurlu'' kabul etti.
Yüksek Mahkeme ''güvenli yollardan kart çıkaran bankayı haberdar etmek yerine kötü niyetli kişilerin önerisi ile hareket edip kart ve bilgilerinin onların eline geçmesine sebebiyet verdiği'' gerekçesiyle kart sahibi vatandaşı da ''müterafik kusurlu'' buldu.
Kararda ''Kart sahibi banka ile imzaladığı sözleşme ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu gereği kendi kartı ve bilgilerini özenle ve güvenli bir şekilde korumak ve iradesi dışında kartın veya bilgilerinin kaybolması veya çalınması durumunda kart çıkaran bankayı derhal haberdar etmek zorunda olduğu için müterafik kusurludur'' denildi.
Daire yerel mahkemenin tarafların kusur ve sorumluluklarını yeniden belirlemesine ve ona göre yeni karar vermesine hükmetti.
Yerel mahkeme ilk kararında direnir ve bu karar da temyiz edilirse dosya Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna gelecek.AA

_________________
HER ŞEYE VE HERKESE RAĞMEN EMRE VE AKİF İÇİN TEKRAR FORUMDA .. PES ETMEK YOK .. TINLAMAYACAĞIM ARTIK ..

Türk insanı Türk Lirası'na benzer güneşe tuttuğunuz zaman içinde ****** yoksa sahtedir !!!

Zorr aman aman yılan sensiz zaman sensiz azım çoğalamam ayrılmam ben ayrılmam senden ipe götürseler beni öldürseler ..
avatar
énsosyaL

Mesaj Sayısı : 952
Sapkin Puan : 2127
Reputation : 7
Kayıt tarihi : 08/08/09
Yaş : 23

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz