Sapkınların Mekanı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YÖK'ten katkı sayı açıklaması

YÖK'ten katkı sayı açıklaması Empty YÖK'ten katkı sayı açıklaması

Mesaj tarafından énsosyaL Çarş. Ağus. 12, 2009 11:31 am

Son günlerde 2009–2010 eğitim-öğretim yılı için belirlenen katkı payları ile ilgili olarak basında çıkan haberlere ilişkin açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Yükseköğretim Kurulu her yıl düzenli olarak üniversitelerimizin bir önceki yıl gerçekleşen harcamaları dikkate alınarak fakülteler itibariyle öğrenim maliyetlerini hesaplamakta ve Milli Eğitim Bakanlığına göndermektedir. Yükseköğretimde öğrenci katkı payları ise YÖK tarafından hesaplanan öğrenim maliyetleri göz önüne alınarak Milli Eğitim Bakanlığının ilgili bakanlıklardan aldığı görüşlerle birlikte oluşturduğu öneri çerçevesinde Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir.

3843 sayılı Kanunun 7. maddesinde “İkinci öğretim isteğe bağlı ve paralıdır. Paralı öğretime kabul edilecek öğrencilerin ödeyecekleri öğrenim ücretleri öğrenim dallarının niteliklerine Yükseköğretim kurumlarının özelliklerine ve sürelerine göre öğrenci maliyetleri de dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulunun görüşü ve Milli Eğitim Bakanlığının önerisi üzerine Bakanlar Kurulunca tespit edilir. Ancak alınacak ücretler normal örgün öğretim için belirlenen cari hizmet maliyetlerinin yarısından az olamaz…” denmektedir. Ancak geçmiş yıllarda Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen ikinci öğretim katkı payları önceki yıl cari harcama maliyetlerinin yarısından az olmuştur. Yükseköğretim Kurulu tarafından 2000-2010 yılları için yapılan maliyet hesaplamaları ekte verilmektedir.

Önceki yıllarda olduğu gibi 2008–2009 eğitim-öğretim yılı öğrenim maliyetleri 2009 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda yer alan harcama kalemleri dikkate alınarak hesaplanmış ve Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmiştir. Bakanlar Kurulu 10.08.2009 tarihli toplantısında önümüzdeki yıl alınacak katkı payı miktarlarının maliyet hesaplarından bağımsız olarak 2008-2009 öğretim yılında alınmış olan katkı paylarının yüzde 8 oranında arttırılarak hesaplanmasına karar vermiştir.

Yükseköğretim Kurulunun bu süreçte üniversitelerimizin 2009 yılı bütçelerine dayalı olarak cari öğrenim maliyetlerinin hesaplanması dışında önümüzdeki yıl öğrenci katkı paylarında artış yapılması yönünde bir talebi olmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
énsosyaL
énsosyaL

Sapkin Puan : 2127