Sapkınların Mekanı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türk Eğitim-Sen: 10 bin sözleşmeli, 5 bin kadrolu öğretmen ataması kanunsuzdur

Türk Eğitim-Sen: 10 bin sözleşmeli, 5 bin kadrolu öğretmen ataması kanunsuzdur Empty Türk Eğitim-Sen: 10 bin sözleşmeli, 5 bin kadrolu öğretmen ataması kanunsuzdur

Mesaj tarafından énsosyaL Çarş. Ağus. 12, 2009 11:32 am

Türk Eğitim-Sen İstanbul Bölge Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan "10 bin sözleşmeli 5 bin kadrolu öğretmen ataması kanunsuzdur" dedi.

Hanefi Bostan ağustos ayında 15 bin öğretmen alınacağı bu öğretmenlerin 10 bininin sözleşmeli 5 bininin ise kadrolu öğretmen olarak istihdam edileceği yönünde kendilerine bilgiler ulaştığını ifade ederek "Bir atama döneminde atanacak sözleşmeli öğretmenlerin kadroludan fazla olması hukuka uygun değildir. Öğretmen atamalarında sözleşmeli öğretmen sayısının kadrolu öğretmen sayısından fazla olması kabul edilemez ve mevzuata tamamen aykırıdır. Sözleşmeli öğretmenlik atama biçimi hukuki değildir.

Kadrolu öğretmen ataması yapılamaması durumunda başvurulacak bir yöntem olduğu 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4B maddesinde ifade edilmektedir. Görüldüğü üzere öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmenlerle kapatılamaması durumunda sözleşmeli öğretmen istihdamı mümkündür" diye konuştu.

Bu durumda hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın 10 bin sözleşmeli 5 bin kadrolu öğretmen ataması yapmasının ilgili kanunla çelişmekte olduğunu anlatan Bostan açıklamalarına şöyle devam etti:

"Kaldı ki sözleşmeli öğretmenlerin tamamının kadrolu yapılacağı bizzat Milli Eğitim Bakanımız Nimet Çubukçu tarafından defalarca açıklanmıştır. Daha sonra kadrolu yapılacağı sözü verilen sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerin tam iki katı kadar atanması hem mantığa hem de Nimet Çubukçu'nun açıklamalarına uygun değildir. Ağustos 2009 tarihinde yapılacak öğretmen atamalarının tamamının veya çoğunun kadrolu olarak atanmasının önündeki engeller nedir? Sayın Nimet Çubukçu'nun ve hükümetin

öğretmenlerin kadrolu olarak atanmasında önünü tıkayan hangi kanuni engeller bulunmaktadır? Kanun değişikliği gerekiyorsa bugüne kadar neden yapılmamıştır? Hükümet ağustos ayında yapılacak tüm öğretmen atamalarının kadrolu olarak yapılması iradesine sahiptir. Bu irade kullanılmalı öğretmen adayları ve kamuoyunun beklentilerine uygun davranılmalıdır."

Hanefi Bostan 250 bin öğretmen adayı ve şu anda görev başında olan 50 bin sözleşmeli öğretmenin büyük bir mağduriyet içerisinde olduklarını ifade ederek öğretmen adaylarının seslerini duyurmak içinde bulundukları çıkmaza dikkat çekmek amacıyla açlık grevi yapmak zorunda bırakıldıklarını vurguladı.
énsosyaL
énsosyaL

Sapkin Puan : 2127

- Similar topics